Szczyt Nosal Tatry

Nosal, czyli coś na początek | Tatry

Planując wycieczki piesze po Tatrach poza całodniowym trasami, szukałam też takich idealnych na dzień regeneracji. Czyli coś krótkiego, niewymagającego, ale z efektem wow! Jedną z nich jest Nosal o wysokości 1206 m n.p.m!

To krótka, ale bardzo przyjemna 4 kilometrowa wędrówka. Różnica wzniesień wynosi około 270 m, a cała pętelka zajmuje nieco ponad godzinę samego marszu. Widoczki zwłaszcza z okolic szczytu naprawdę zapierają dech w piersiach.

Możliwości wejścia na szczyt są dwie: od Tamy pod Nosalem i od Kuźnic. Ta pierwsza jest nieco trudniejsza (od samego początku z dosyć sporą “wspinaczką”, aż na sam szczyt), natomiast druga spokojniejsza od Kuźnic przez Nosalową Przełęcz. Sama pętelkę wolę zaczynać od Tamy, aby szybciutko dotrzeć na Nosal, a później już spokojnie schodzić sobie w dół.

Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na tatrzańskie szczyty, Zakopane i Gubałówkę. Wchodząc na Nosal mamy też chwilami możliwość zasmakowania wysokogórskiej wspinaczki ze względu na momentami strome podejścia (głównie na trasie od Tamy pod Nosalem).

Sama wycieczka na Nosal jest też świetną propozycją dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z górami. Trasa jest łatwa, niezbyt wymagająca, a naprawdę widowiskowa. Po prostu idealna, by na dobre zakochać się w górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *