Wytrzymałość elastyczne granice ludzkich możliwości

Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości | recenzja

Zastanawialiście się kiedyś, jak to możliwe, że pomimo wysiłku, przebytego dystansu na przykład na maratonie lub innych krótszych/dłuższych dystansach ludzie (w większości) na widok zbliżającej się mety potrafią jeszcze wykrzesać z siebie energię i przyspieszyć na finiszu? Albo dlaczego wsparcie kibiców sprawia, że nagle odzyskujemy siły?
Jakie są granice ludzkich możliwości?

Na te i wiele podobnych pytań Alex Hutchinson odpowiada w swojej najnowszej książce „Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości”. Analizując przeróżne badania naukowe dzieli książkę na trzy podstawowe rozdziały: 

  • Umysł i ciało – gdzie poznajemy współdziałanie umysłu na nasze zdolności mięśniowe
  • Granice – tutaj omówione są kwestie związane z ogranicznikami ludzkich możliwości takimi jak ból, mięśnie, tlen, ciepło, pragnienie i paliwo 
  • Przełamywanie barier – w tym rozdziale autor pokazuje jak można trenować swój mózg, aby wyjść poza to, co myślimy, że możemy zrobić
Przełamywanie barier w sporcie

„Wytrzymałosć” Alexa Hutchinsona ma typowo naukowy charakter. Bazuje na najbardziej aktualnych badaniach z rożnych części świata dotyczących biegania i innych sportów wytrzymałościowych. Mówi o tym, jak umysł działa w warunkach skrajnego wysiłku, bólu czy zagrożenia i jak wpływa na funkcjonowanie. Autor wielokrotnie udowadnia, że nasze ciała mają ograniczenia, ale większość zależy tak naprawdę od naszego mózgu. 


W książce przewija się też co jakiś czas temat związany z próbą pobicia rekordu maratońskiego, czyli złamania granicy 2 godzin przez kenijskiego biegacza Kipchoge. Jako, że Hutchinson był częścią tego projektu mamy możliwość poznania właściwie od podszewki całości przygotowań do tego wydarzenia. 


Na uwagę zasługują również opisy zmagań kolarzy w jeździe godzinnej (podczas której mają za zadanie pokonanie jak najdłuższego dystansu), czy informacje obalające przestarzałe mity i badania dotyczące między innymi nawodnienia i odżywiania podczas biegu. 


Dzięki tej książce dowiadujemy się jak wiele czynników wpływa na nasze wyniki, wytrzymałość czy możliwość pobicia rekordu życiowego. Jak wiele szczegółów ma znaczenie, jak dużo zależy od naszego nastawienia i wiary w to, że coś jest tak naprawdę do zrobienia. To właśnie umysł jak się okazuje jest nową granicą wytrzymałości, a horyzonty naszych osiągnięć są jeszcze bardziej elastyczne niż myśleliśmy kiedyś. 

Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości - Alex Hutchinson

Mogłoby się wydawać, że typowo naukowa książka może być nudna, ale wciągający, narracyjny styl Hutchinsona i co jakiś czas przytoczone ciekawe anegdotki z życia sprawiają, że “Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości” staje się bardzo interesująca. Dla osób zainteresowanych sportem i poprawą swoich wyników będzie na pewno ciekawą pozycją skłaniającą do przemyśleń. Wiele zawartych w niej wskazówek może pomóc w uzyskaniu jeszcze lepszych wyników i uświadomieniu sobie swoich ograniczeń i ich przyczyn. 

To bez wątpienia obowiązkowa pozycja dla każdego sportowca wytrzymałościowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *